Poradnik jak wykupić prawa autorskie do danego utworu

Jeśli jesteś niezależnym artystą, zakup praw autorskich do utworu to mądre posunięcie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak skontaktować się z niezależnym twórcą. Po podpisaniu umowy musisz obliczyć wysokość tantiem mechanicznych, które będą Ci przysługiwać za utwór. Możesz również skorzystać z tego artykułu, aby obliczyć, ile wyniosą tantiemy mechaniczne, które zarobisz na swojej piosence. Znajdziesz tu wskazówki, jak skontaktować się z autorem niezależnym, wynegocjować umowę dotyczącą praw autorskich i obliczyć wysokość tantiem mechanicznych.

Jak skontaktować się z autorem niezależnym w celu zakupu praw autorskich do utworu

Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą praw autorskich do swojej piosenki, ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób kompozytorzy utworu je nabyli. Możesz dowiedzieć się więcej o tych twórcach, odwiedzając Bazę Danych ASCAP ACE. Baza ta zawiera informacje o kompozytorach, wydawcach i administratorach, a także o artystach i wykonawcach, którzy napisali muzykę. Możliwe jest także wyszukiwanie kompozytorów według tytułu, identyfikatora utworu lub ISWC. A jeśli interesujesz się tematyką prawną lub szukasz konkretnych informacji na temat przepisów prawa, warto zajrzeć na: https://prawoteka.pl/.

Formalizowanie umowy zakupu praw autorskich do utworu

Gdy chcesz otrzymać wynagrodzenie za wykorzystanie utworu muzycznego, warto sformalizować umowę kupna praw autorskich do utworu. Większość utworów stworzonych po 1978 r. jest automatycznie chroniona prawem autorskim, więc nie jest konieczne rejestrowanie praw autorskich do utworu. Jeśli nie chcesz płacić za prawa autorskie, możesz wynegocjować umowę kupna praw autorskich do utworu. Na przykład niektórzy twórcy utworów oferują publiczności licencje na wykonywanie ich utworów.

Przeczytaj również:  Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – jak rozliczać? Podstawowe informacje

Przed zakupem praw autorskich do utworu należy znaleźć właściciela praw autorskich. Można zacząć od skontaktowania się z amerykańskim urzędem ds. praw autorskich. Można też zwrócić się do stacji radiowych lub administratorów witryn internetowych, aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem utworu. Jeśli nie możesz znaleźć właściciela praw autorskich, możesz także spróbować skontaktować się z autorem lub wykonawcą utworu. Wtedy będziesz mieć możliwość wynegocjowania ceny, która będzie uczciwa dla obu stron.

Określ czas, przez jaki muzyka będzie odtwarzana

Przed zakupem praw autorskich do utworu należy ustalić, jak długo dany utwór będzie odtwarzany. Większość kopii utworów muzycznych jest chroniona prawem autorskim i wymaga uzyskania licencji od organizacji praw autorskich, takich jak BMI, ASCAP czy SESAC. Istnieją wyjątki od tej reguły, takie jak „nauczanie twarzą w twarz” lub odtwarzanie utworu z płyty CD podczas lekcji historii muzyki. Jeśli jednak planujesz wykorzystywać utwór przez dłuższy czas, będziesz musiał wykupić prawa autorskie do całego utworu.

Obliczanie tantiem mechanicznych jako autor tekstów piosenek

Jak autor piosenki może obliczyć wysokość tantiem mechanicznych? Termin tantiemy mechaniczne pochodzi od mechanicznej reprodukcji kompozycji muzycznych (np. rolki pianina czy płyty winylowe). Nawet w obecnej erze cyfrowej tantiemy mechaniczne są niezbędne, aby muzyka mogła być udostępniana konsumentom. Stawki tantiem mechanicznych nie są określane przez wolny rynek, ale przez regulacje rządowe, takie jak amerykańska ustawa o prawach autorskich z 1909 roku.

Wysokość tantiem mechanicznych, jakie otrzymuje autor piosenki, zależy od rodzaju umowy wydawniczej, jaką zawarł. Umowa wydawnicza może dawać autorowi piosenek 90% zysków i gwarantować tantiemy mechaniczne w wysokości 50% lub więcej. Jeśli jednak autor piosenki sam ją opublikuje, może otrzymać 100% tantiem mechanicznych.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *