Jak sprawdzić czy dany utwór muzyczny posiada prawa autorskie?
Jeśli zastanawiasz się, czy dany utwór jest chroniony prawem autorskim, możesz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, dowiedz się, kto jest pierwotnym twórcą utworu i czy ma on licencję Creative Commons. Jeśli tak, możesz jej używać, pod warunkiem że udokumentujesz źródło pochodzenia utworu. Zrzut ekranu licencji Creative Commons jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdź też, w jakich krajach utwór jest chroniony prawem autorskim.
Wydawcy muzyczni
Umowy dotyczące praw autorskich między twórcami a wydawcami muzycznymi chronią interesy obu stron. Wydawca stara się zmaksymalizować udział w prawach autorskich każdego z nich, chroniąc jednocześnie interesy autora. W niektórych przypadkach nad jednym utworem pracuje kilku autorów piosenek (poznaj życie prywatne piosenkarzy na https://plotus.pl/). Choć często zdarza się, że wszyscy otrzymują podobną część praw autorskich, wydawcy mogą mieć pewną swobodę w ostatecznym podziale.
Jednym ze sposobów sprawdzenia, kto jest właścicielem praw autorskich do danego utworu, jest sprawdzenie nazwiska właściciela praw autorskich na pierwszej stronie nuty. Jeśli utwór nie jest własnością właściciela praw autorskich, pojawi się nazwa „Productions” lub „Publishing”. Choć „publishing” w nazwie firmy niekoniecznie odnosi się do fizycznych nut, termin „publisher” jest powszechnie używany w odniesieniu do właściciela praw autorskich.
Kraje, w których dozwolone jest powielanie utworu
Prawa autorskie chronią prawa wykonawców do publicznego wykonywania ich utworów. Prawa te dotyczą wszystkich nagrań i audycji dokonywanych przez artystów wykonawców w krajach, które są sygnatariuszami Konwencji Rzymskiej. Prawa do wykonania utworu można nabyć od właściciela praw autorskich do utworu tylko wtedy, gdy artysta nagrywający ma miejsce zamieszkania w jednym z tych krajów. Publiczne wykonania utworu można również uzyskać za pośrednictwem platform streamingowych, takich jak iTunes czy Spotify. Jeśli jednak artysta nagrywający nie ma miejsca zamieszkania w kraju, który podpisał Konwencję Rzymską, jego publiczne wykonania nie kwalifikują się do uzyskania tantiem za wykonanie.
Sposoby sprawdzania, czy utwór na YouTube jest chroniony prawem autorskim
Przed umieszczeniem filmu w serwisie YouTube należy sprawdzić status praw autorskich danego utworu. Każdy utwór muzyczny jest chroniony prawem autorskim przez jego twórcę, dlatego należy przestrzegać praw artysty i praw autorskich. Nie musisz być jednak prawnikiem, aby to zrobić. W rzeczywistości, sprawdzając metadane utworu, można łatwo dowiedzieć się, czy dany utwór jest chroniony prawem autorskim.
Ponadto YouTube poinformuje Cię, czy dany utwór jest chroniony prawem autorskim, jeśli będzie na nim widniał symbol prawa autorskiego. Choć nieczęsto zdarza się, by witryna używała znaku praw autorskich, może to pomóc w uniknięciu problemów. Co więcej, symbol ten różni się od symbolu licencji Creative Commons. Oznacza to, że przed zamieszczeniem filmu z utworem musisz zapytać o zgodę właściciela praw autorskich.