Czy da się w pełni legalnie założyć konto bankowe bez wychodzenia z domu i kuriera?

Bankowość online stała się powszechną usługą, z której korzysta każdego dnia cała rzesza Polaków. Konto bankowe pozwala na realizację szybkich przelewów, dokonywanie bieżących płatności czy korzystanie z szeregu programów lojalnościowych.

Nie może zatem dziwić to, że duża część użytkowników niezwykle mocno przyzwyczaiła się do aplikacji bankowych, które są na wyciągnięcie ręki. Do niedawna proces zakładania konta w banku był dosyć skomplikowany, ponieważ wymagał stawiennictwa w placówce stacjonarnej lub wizyty kuriera. Dziś istnieje znacznie więcej, w pełni legalnych i dozwolonych sposobów na szybkie utworzenie rachunku całkowicie przez internet. Pojawia się więc pytanie: jak założyć konto bankowe online?

Konto na selfie, czyli utworzenie rachunku z własnym zdjęciem

Konto na selfie to jedna z możliwości przygotowanych przez kilka banków na polskim rynku. Jak wygląda procedura zakładania takiego rachunku? Funkcjonalność pozwala na otworzenie konta za pomocą swojego smartfona. Nie trzeba odwiedzać placówek stacjonarnych, aby potwierdzić swoją tożsamość. Wystarczy podążać za wskazówkami przedstawionymi przez poszczególne instytucje bankowe na ich oficjalnych stronach online. Do założenia konta potrzebny będzie przygotowany dowód osobisty, ponieważ w procesie aktywowania rachunku tożsamość musi być zweryfikowana. Zdjęcie wykonywane przednim aparatem telefonu pozwala na potwierdzenie tożsamości osoby, która składa wniosek przez Internet. To jeden ze sposobów na założenie konta bez konieczności stania w kolejce czy umawiania się na wizytę kuriera.

Konto przez przelew weryfikacyjny i inne sposoby – jak działają?

Konto bankowe online można założyć również przez przelew weryfikacyjny. To kolejna nowoczesna metoda, która nie wymaga opuszczania domu. Aby móc z niej skorzystać, należy posiadać konto bankowe także w innym banku. Co ważne, rachunek ten nie może być także otworzony zdalnie.

Przeczytaj również:  Ustawa deweloperska – po co została stworzona?

Wniosek wypełnia się drogą online, zaś metodą potwierdzenia jest przelew internetowy. To jedna z najszybszych metod weryfikacji tożsamości, która pozwala na szybkie otworzenie nowego rachunku. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać. Jeśli zakładasz konto bankowe po raz pierwszy w życiu, wówczas pozostają Ci do dyspozycji inne metody aktywacji. Przelew weryfikacyjny jest dostępny w większości banków w Polsce.

Może się jednak okazać, że tak utworzone konto będzie w pewnym zakresie ograniczone funkcjonalnie. Pełna aktywacja odbędzie się dopiero wtedy, gdy odwiedzimy placówkę bankową.

Co jakiś czas powstają coraz to nowsze metody weryfikacji kont bankowych. Dziś wzywanie kuriera staje się niejako przeżytkiem, ponieważ całe przedsięwzięcie można wykonać przez internet.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *