Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty z dziedziny prawa karnego?

Nawet jeśli starasz się żyć uczciwie i przestrzegać zasad, prawdopodobnie na jakimś etapie swojego życia będziesz mieć do czynienia z przepisami prawa karnego. Tak nie musi się dziać z twojej winy – wystarczy, że weźmiesz udział w wypadku drogowym, trafisz na nieuczciwego kontrahenta lub staniesz się ofiarą pobicia. Wówczas może ci pomóc tylko dobry adwokat. Wodzisław Śląski i Rybnik to miasta, w których znajdziesz prawników specjalizujących się w interesującej cię dziedzinie. Dowiedz się, na jakie wsparcie możesz liczyć w takiej sytuacji.

Jakie dziedziny obejmuje prawo karne?

Prawo karne to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. To właśnie ono określa, w jakich sytuacjach w życiu codziennym dochodzi do popełnienia przestępstwa, wskazuje nakazy i zakazy, reguluje normy, które obowiązują zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych.

Przepisy prawa karnego dotyczą m.in. następujących przypadków:

 • przestępstw drogowych – jazdy bez uprawnień, wypadków drogowych, potrąceń pieszych, prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu;
 • przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu – pobić, bójek, zabójstw, nieumyślnego spowodowania śmierci;
 • przestępstw przeciwko mieniu – kradzieży, rozbojów, niszczenia mienia, paserstwa, rozbojów;
 • przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej – pomówień, zniesławień, naruszenia nietykalności, stalkingu;
 • przestępstw przeciwko rodzinie i opiece – niespłacania alimentów, znęcania się;
 • przestępstw gospodarczych – płatnej protekcji, korupcji, prania brudnych pieniędzy;
 • przestępstw narkotykowych – produkcji, uprawiania, wprowadzania do obrotu, posiadania narkotyków.

Kiedy możesz potrzebować pomocy specjalisty z dziedziny prawa karnego?

Niezależnie od tego, czy jesteś oskarżonym, czy pokrzywdzonym, podczas procesu sądowego przyda ci się dobry, doświadczony adwokat. Rybnik i Wodzisław Śląski to tylko niektóre z miast, w których możesz zwrócić się do takiego specjalisty w sytuacji, gdy jesteś oskarżony o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, jak i wtedy, gdy to ty chcesz oskarżyć nieuczciwą osobę. Adwokat specjalizujący się w prawie karnym może być zarówno obrońcą, jak i oskarżycielem.

Przeczytaj również:  Jakie mamy rodzaje praw autorskich i czym się od siebie różnią?

Jakie wsparcie może zapewnić adwokat zajmujący się prawem karnym? Takie usługi polegają nie tylko na reprezentowaniu klientów podczas rozpraw sądowych. To także m.in.:

 • prowadzenie spraw na etapie postępowania przygotowawczego przed prokuraturą, policją, urzędami skarbowymi i innymi;
 • pomoc podczas wykonywania czynności wobec osoby zatrzymanej przez policję, prokuraturę czy inne organy ścigania;
 • przesłuchiwanie świadków, przedstawianie materiałów dowodowych przed procesem sądowym;
 • zapoznawanie się z materiałami śledztwa lub dochodzenia.

Prawo karne – jaką kancelarię wybrać?

Jak szeroki powinien być zakres spraw, którymi zajmuje się adwokat? Rybnik oraz Wodzisław Śląski i działające w nich kancelarie to najlepszy dowód na to, że większość prawników wybiera jedną z jego dziedzin i zajmuje się przestępstwami drogowymi, przeciwko zdrowiu i życiu lub innymi. Prawo karne jest bardzo szerokim pojęciem i trudno specjalizować się w całości zagadnień.

Podczas poszukiwań odpowiedniego adwokata warto sprawdzić, jakiego rodzaju sprawy kancelaria prowadziła do tej pory. Jeśli prawnicy będą mieli doświadczenie w zajmowaniu się przypadkami podobnymi do twojego, zwiększa to twoje szanse na powodzenie podczas procesu sądowego. Nie bez znaczenia są także metody stosowane przez adwokatów. Ich praca nie polega już wyłącznie na zapoznawaniu się z aktami i zbieraniu materiałów dowodowych. Profesjonalne kancelarie współpracują z biegłymi specjalistami i korzystają z nowych technologii, aby lepiej przygotować się do procesu.

Mimo że coraz więcej usług prawniczych jest dostępnych online, to w przypadku specjalisty od prawa karnego najlepiej jest szukać lokalnie. Adwokat – Wodzisław Śląski lub Rybnik dostępny na miejscu będzie nieocenioną pomocą, gdy potrzebujesz osobistych konsultacji przed rozpoczęciem procesu sądowego. Kancelaria działająca w twoim mieście to duże ułatwienie, gdy chcesz dostarczyć niezbędne dokumenty czy materiał dowodowy. Adwokat obecny na miejscu może także szybko zareagować na nietypowe sytuacje, np. wówczas, gdy zostaniesz zatrzymany przez policję. Będzie także mógł bez przeszkód uczestniczyć we wszystkich rozprawach sądowych.

Przeczytaj również:  Odszkodowanie za wybity ząb jedynka- jak się ubiegać i komu przysługuje?
marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *