Czy można używać nazw marek w swoich tekstach?

Zawód copywritera jest jednym z najprężniej rozwijających się zawodów. Dynamika ta niekoniecznie uwzględnia prawo, o którym wiele osób zapomina. Jak nie popaść w kłopoty? Co musisz wiedzieć o prawie autorskim.

Copywriter, content writer – to właśnie dzięki nim jesteś w stanie odnaleźć w internecie właściwe treści. Lekkie pióro i zdolność szybkiej nauki, a także weryfikacja informacji to cechy, które umożliwiają podjęcie kroków w tym wolnym zawodzie. Wiele osób jednak nadal zapomina o prawnych aspektach. Ich nieznajomość może przysporzyć wiele kłopotów. Jak tego uniknąć? Co możesz używać w swoich tekstach, a co jest zupełnie zabronione? Poniżej wszystko ci wyjaśnimy.

Copywriter – (prawna) droga kariery

Chcąc zostać copywriterem, musisz zadbać o kilka prawnych aspektów – dzięki nim będziesz pewny, że możesz użyć nazw produktów np. hasła pomadka Lancome. Przede wszystkim jest to umowa, na podstawie której będziesz się rozliczać ze swoim klientem. Drugą kwestią są prawa autorskie do twoich tekstów. Wiele freelancerów decyduje się na korzystanie z umów o dzieło, a szczęściarze mogą trafić na zatrudnienie w oparciu umowy o pracę. Mając doświadczenie, wiedzę i liczne zlecenia, warto rozważyć założenie własnej działalności.

Prawo autorskie – kompendium wiedzy copywritera

Znajomość prawa autorskiego i jego podstawowych zasad powinno być oczywistością dla osób zajmujących się tworzeniem treści. Wraz z napisaniem dzieła stajesz się jego jedynym właścicielem. Co ciekawe, nie musisz nigdzie o tym pisać. To logiczne i naturalne. Jeśli jednak sprzedajesz tekst klientowi, musi on uzyskać do niego prawo. Może to zrobić na kilka sposobów. Oto one:

  • przeniesienie praw autorskich – całkowite zrzeknięcie się własności do napisanego tekstu. Nie możesz go już wykorzystywać do celów komercyjnych, ponieważ inna osoba staje się jego pełnoprawnym właścicielem;
  • udzielenie licencji – udzielenie pozwolenia na wykorzystanie twoich tekstów w celach komercyjnych. W tym przypadku nadal jesteś właścicielem dzieła.
Przeczytaj również:  Jakie mamy rodzaje praw autorskich i czym się od siebie różnią?

Co musi zawierać umowa copywritera? Zadbaj o szczegóły

Umowa jest koniecznością w pracy copywritera. Dzięki niej obie strony mogą rościć swoich praw. Musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach, na których konieczny jest podpis twój, a także twojego klienta. Oto co jeszcze powinna zawierać:

  • termin realizacji zlecenia;
  • kwotę (najczęściej wyrażoną w stosunku 1000 zss);
  • informację o prawach autorskich;
  • długość tekstów;
  • dopuszczalną ilość poprawek;
  • klauzulę poufności.

Prawa autorskie a treść tekstu – co musisz wiedzieć?

Nie ma jednego rodzaju tekstu, jakim zajmują się copywriterzy. Różnego rodzaju artykuły specjalistyczne, treści typowe pod SEO, czy te sponsorowane – każde z nich wyróżniają się innymi zasadami. Czy możesz umieszczać w nich, co tylko chcesz? Nie do końca. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ brakuje konkretnie sprecyzowanych zasad. Czym się kierować?

Nazwy marek w tekstach copywritera

Jeśli twoje zlecenie dotyczy konkretnego producenta danej marki, wręcz powinieneś umieszczać jej nazwę w swojej pracy. Na przykład, wspominanie o doskonałych produktach marek i perfumach Lancome Idole będzie w takim przypadku właściwe. W innym wypadku wszelkie szczegóły należy zawsze ustalać z osobą, która daje ci zlecenie. Problem pojawia się wtedy, kiedy negatywnie odnosisz się do określonych wyrobów danego producenta, porównujesz go z innymi. Praktyka taka jest nielegalna i może nieść ze sobą poważne skutki prawne tj. oskarżenie o pomówienie i nieuczciwą konkurencję. Jak więc widzisz, każda sytuacja będzie inna i należy ją indywidualnie ocenić. Jeśli czujesz się niepewnie w tej kwestii, możesz skorzystać z pomocy osoby specjalizującej się w tej dziedzinie.
W dzisiejszych czasach, mając odrobinę szczęścia, każdy może zostać copywriterem. Samo szczęście nie wystarczy, aby prężnie rozwijać się w tak dynamicznej branży. Znajomość języka polskiego i konkretnej dziedziny to nie wszystko. Aspekty prawne, mimo tego, że nie zawsze dokładnie sprecyzowane, uchronią cię przed niefortunnymi zdarzeniami. Pamiętaj o nich, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w tym zawodzie.

Przeczytaj również:  Odszkodowanie za wybity ząb jedynka- jak się ubiegać i komu przysługuje?
marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *