W jakich sprawach przyda się pomoc adwokata?
Kancelarie adwokackie, a więc na przykład nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoimi usługami. Nic w tym dziwnego. Chociaż wszyscy są zobowiązani do przestrzegania prawa, to jest ono tak skomplikowane, że jest wiele sytuacji, w których dokonanie jego prawidłowej analizy jest niebywale istotne, a osoba bez wykształcenia prawniczego i praktycznego doświadczenia w uprawianiu prawa nie będzie w stanie jej wykonać.
Wbrew pozorom (czy raczej obecnym w społeczeństwie mitom) dzwonić do adwokata powinno się nie tylko w sytuacji podbramkowej, a więc na przykład po aresztowaniu. W takim razie, w jakich innych sytuacjach pomoc adwokata będzie nieoceniona? Jakie uprawnienia ma osoba wykonująca ten zawód? Zapraszamy do zapoznania się z zebranymi informacjami!
Wsparcie adwokata będzie nieocenione w wielu przypadkach
Adwokat ma prawo do reprezentowania swoich klientów przed sądami różnych instancji, a także różnymi innymi instytucjami. Jego ekspertyza przydaje się jednak również w sprawach, które jeszcze nie wymagają złożenia sprawy do sądu bądź nigdy nie będą tego wymagały.
Przykładowo, adwokat może przeanalizować przedstawioną mu umowę i wskazać, czy jest ona zgodna z prawem, ale też odpowiednio skonstruowana (nie zostawia niejasności i luk, które później trudno byłoby zinterpretować i mogłyby stworzyć problem pomiędzy stronami). Może także udzielać porad, czy to ustnie, czy pisemnie, na wszelkiej maści tematy związane z prawem. Jeśli więc na przykład nie wiemy, czy w określonej sytuacji należy nam się spadek, czy też nie, adwokat może rozwiać nasze wątpliwości.
Warto wskazać, że poszczególne kancelarie adwokackie mogą mieć różne specjalizacje. Do tych, które znajdują zastosowanie najczęściej i w związku z tym również najczęściej są wyszczególniane przez kancelarię, można zaliczyć prawo cywilne i karne, a także rodzinne, spadkowe, gospodarcze i prawo pracy. Jeśli jednak potrzebujemy ekspertyzy z zakresu bardziej niszowej gałęzi prawa (na przykład prawa wodnego, budowlanego czy medycznego), z pewnością również znajdziemy wsparcie bez problemu.
Co niejednokrotnie może okazać się istotne, obecnie wielu adwokatów świadczy swoje usługi także na odległość przy pomocy wideokonferencji, rozmów telefonicznych czy e-maili. Dzięki temu nie trzeba się martwić, jeśli nie możemy znaleźć adwokata z doświadczeniem w interesującej nas gałęzi prawa w najbliższej okolicy.
Jaki jest koszt usług adwokata?
Zanim ktoś zwróci się do adwokata, zapewne w pierwszej kolejności będzie mu zależało na tym, aby wiedzieć, na jakie koszty musi się przygotować. Trzeba jednak wskazać, że to, jak wycenione zostaną usługi prawne zależne jest od wielu okoliczności.
Choćby od lokalizacji, ale też zakresu sprawy (reprezentacja przed sądem może być inaczej wyceniona niż analiza legalności prostej umowy) czy gałęzi prawa, która ona dotyczy. Żeby więc ustalić koszt usług prawnych, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne czynniki. Najlepiej poprosić adwokata o wycenę usług przed przystąpieniem do pracy, natomiast trzeba pamiętać, że niekiedy mimo jego modelowego działania sprawa może się przedłużać z przyczyn od niego niezależnych, a to będzie prowadziło do zwiększenia się kosztów.
Artykuł powstał przy współpracy z : https://adwokat-trochimiuk.pl/