Jakie istnieją rodzaje praw autorskich?

Jakie są rodzaje praw autorskich? Prawo autorskie chroni dzieła sztuki, utwory audiowizualne, katalogi, książki referencyjne, bazy danych, programy komputerowe, a nawet pocztę elektroniczną. Utwory te mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych lub osobistych i są chronione prawem autorskim. Aby zapewnić ochronę praw autorskich swoim wytworom, należy podjąć twórczy wysiłek, dlatego należy przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów. Poniżej przedstawiono kilka najczęściej spotykanych rodzajów praw autorskich.

Do uzyskania ochrony praw autorskich wymagany jest twórczy wysiłek

Aby uzyskać ochronę praw autorskich, utwór musi być oryginalny i wymagać pewnego poziomu twórczego wysiłku. Jest to coś innego niż oryginalność, która wymaga wyższego stopnia oryginalności. Utwór musi być oryginalną kompozycją, odzwierciedlającą własne wybory, aranżację i projekt. Wymagany poziom kreatywności jest w rzeczywistości stosunkowo niski. Większość prac autorskich spełnia ten wymóg. Jeśli jednak nie jesteś pewien, ile kreatywności wymaga Twój utwór, pamiętaj o kilku kwestiach.

Utwór musi mieć materialny środek wyrazu. Musi pozostawać w swojej fizycznej formie przez znaczny okres czasu. Oznacza to, że Twoje dzieło musi być bardziej kreatywne niż zwykła książka telefoniczna. Na przykład alfabetyczny spis numerów telefonów nie kwalifikuje się jako oryginalny utwór, ponieważ nie został stworzony przez samego autora. To samo dotyczy nagrań audycji telewizyjnych i radiowych oraz notatek na odwrocie kopert.

Konwencja z Buenos Aires a Konwencja Berneńska

Stany Zjednoczone podpisały Konwencję Berneńską o prawie autorskim i Powszechną Konwencję o prawie autorskim, natomiast Konwencję z Buenos Aires podpisały dopiero po jej nowelizacji w 1948 roku. Oznacza to, że wszystkie państwa sygnatariusze podpisały UCC i Konwencję Berneńską, a Konwencja z Buenos Aires jest w istocie martwą literą w międzynarodowym prawie autorskim. Chociaż mogła ona zapoczątkować informację o prawach autorskich „wszystkie prawa zastrzeżone”, to od tego czasu wyszła z użycia ze względu na Konwencję Berneńską i UCC.

Przeczytaj również:  Prawo cytatu - wszystko co musisz wiedzieć!

Konwencja Berneńska jest najbardziej powszechnie akceptowanym i skutecznym z tych dwóch traktatów. Chociaż oba traktaty zostały opracowane pod koniec XIX wieku, Konwencja Berneńska jest znacznie nowsza. Została ona ukończona w Bernie w 1914 roku i ponownie zrewidowana w Rzymie i Berlinie w 1928 roku. W następnych latach był on rewidowany w Paryżu i Brukseli, w Rzymie w 1947 roku i w Sztokholmie w 1967 roku. Ponadto w Bernie wprowadzono zmiany w 1979 roku. Wielka Brytania nie wdrożyła w pełni postanowień Konwencji Berneńskiej do czasu uchwalenia w 1988 roku ustawy o prawie autorskim, wzorach i patentach.

Ochrona trwa przez długi czas

Choć prawa autorskie trwają przez długi czas, nie są one wieczne. Ochrona praw autorskich rozpoczyna się w momencie stworzenia utworu i trwa przez 70 lat. Na przykład autor może zachować swoją historię w tajemnicy do 2056 r., a po tym czasie utwór przechodzi do domeny publicznej. W tym momencie każdy może korzystać z utworu bez zezwolenia. Ale dlaczego trwa to tak długo? Jak autor może się upewnić, że jego utwór będzie chroniony jak najdłużej?

Długość okresu ochrony praw autorskich zależy od wielu czynników, takich jak data stworzenia, publikacji lub rejestracji. W przypadku utworu anonimowego ochrona praw autorskich trwa tak długo, jak życie autora plus 70 lat. Jeśli utwór został stworzony przez więcej niż jedną osobę, ochrona praw autorskich może trwać dłużej. W Stanach Zjednoczonych utwory anonimowe mogą być chronione przez okres do 70 lat od ich stworzenia. To o wiele dłużej niż czas życia przeciętnego człowieka.

Chronione części nagrania dźwiękowego

Nagranie dźwiękowe to fizyczny nośnik, który zawiera dźwięki, w tym wokale, instrumentalistów, producentów i miksowanie. Może to być jedno nagranie dźwiękowe lub wiele, w zależności od treści i procesu produkcji. Na przykład jeden utwór muzyczny może składać się z serii nagrań dźwiękowych tego samego muzyka. Nagrania te nazywane są utworami zależnymi. Kompozytor lub autor może jednak nie chcieć rejestrować konkretnego nagrania. Z tego powodu kompozytor lub autor może zdecydować się na rejestrację swoich kompozycji.

Przeczytaj również:  Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Nagranie dźwiękowe może zawierać utwory literackie, dramatyczne lub muzyczne, które stanowią jego podstawę. W większości przypadków utwory muzyczne stanowią odrębną kategorię, z własnymi ograniczeniami i wymogami. Możliwe jest jednak objęcie ochroną części nagrania dźwiękowego, nawet jeśli zostały one stworzone przez różne osoby. Na szczęście prawo autorskie Stanów Zjednoczonych chroni te części nagrań audio i wideo. Biblioteka Kongresu zamieściła ostatnio ogłoszenie dotyczące dwóch filmów znajdujących się w jej zbiorach, które stanowią część kolekcji biblioteki. W międzyczasie setki tysięcy opublikowanych dzieł również trafia do domeny publicznej.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *