Ile kosztuje fotograf na wesele? Kto ma prawa autorskie do zdjęć i filmów z wesela?

Podczas planowania tak wyjątkowych wydarzeń, jakimi są ślub i wesele, państwo młodzi muszą pamiętać o najważniejszych szczegółach, aby cała uroczystość przebiegła zgodnie z ich planem i spełniła ich oczekiwania, tym samym tworząc piękne wspomnienia na długie lata. Aby jednak wszystkie sytuacje, jakie będą miały miejsce podczas ślubu i wesela zostały jak najlepiej zapamiętane, warto jest je uwiecznić, by móc jeszcze lepiej do nich powracać. Jaki jest na to sposób? Oczywiście zdjęcia!

Fotograf na weselu – dlaczego warto?

Najlepszym sposobem na upamiętnienie całego ważnego dla nas wydarzenia są zdjęcia, jednak ani para młoda ani goście nie mają za zadanie tego dnia na własną rękę fotografować całego wydarzenia. W takim celu pary młode zatrudniają fotografów, którzy są z nimi w tym dniu i zapewniają im nie tylko zwykłe zdjęcia z zabawy weselnej, ale też wyjątkowe pamiątkowe fotografie samych młodych. Dzięki zatrudnieniu fotografa na wesele mamy pewność, że każda ważna chwila i emocje, które będą tego dnia okazywane, pojawią się na zdjęciach i oglądają je w późniejszym czasie, państwo młodzi będą mogli powrócić do tych chwil i poczuć to samo co w chwili zaślubin. Są to ważne chwile nie tylko dla państwa młodych, ale też dla ich rodzi, głównie rodziców. Emocje rodzin są również ważne, w chwili ślubu młoda para nie jest niekiedy w stanie sama zauważyć od razu, jak czuli się ich goście tego dnia. Dodatkowo, fotograf z reguły ma w swojej ofercie profesjonalne zdjęcia par młodych ze świadkami bądź samych młodych w plenerze, dzięki czemu państwo młodzi mają dodatkową, wyjątkową pamiątkę z tego wydarzenia.

Przeczytaj również:  W jakich sprawach przyda się pomoc adwokata?

Ile kosztuje fotograf na wesele i gdzie go szukać?

Aby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje fotograf na wesele musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka czynników. Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie wyboru jest wyszukiwanie fotografów w okolicy i przeanalizowanie ich portfolio. Patrząc na wcześniejsze prace danego fotografa jesteśmy w stanie stwierdzić, czy właśnie taki efekt jest naszym wymarzonym i tak widzimy swoją własną ślubną sesję. Wielu fotografów ma swoje strony internetowe, gdzie zamieszcza swoje zdjęcia, fotografów można znaleźć również na Facebooku czy Instagramie, gdzie obecnie jest o wiele łatwiej prowadzić swoje portfolio i zachęcać tym samym ludzi do zdecydowania się na usługi danego fotografa. Często na stronach internetowych podawane są od razu cennik lub można znaleźć kontakt do fotografa w celu zdobycia informacji o cenie usługi. W zależności od czasu, jaki fotograf ma spędzić na weselu, jakiego rodzaju ma zrobić zdjęcia oraz jakie usługi dodatkowe wybierzemy, cena może wzrastać. Od podstawowego pakietu zdjęć do wyboru wszystkiego co może nam dany fotograf zaoferować, cena zaczynająca się od 1,5 tys. złotych może sięgnąć nawet 10 tys. złotych. Musimy się liczyć również z tym, że im lepszy i częściej wybierany fotograf, tym większa będzie cena za jego pracę.

Usługi dodatkowe, czyli co możemy jeszcze znaleźć w ofercie fotografa na wesele?

Poza samymi zdjęciami oraz specjalną sesją w trakcie ślubu, fotograf może zaoferować młodym szereg dodatkowych możliwości. Przykładowo, do fotografa ślubnego można zgłosić się jeszcze na długo przed ślubem i zrobić sesję narzeczeńską, która wliczać się będzie też w koszt sesji ślubnej. W zależności od wielkości firmy do której się zgłaszamy, poza fotografem na naszym ślubie i weselu może również pojawić się osoba, która nagra dla nas film z tego dnia i go zmontuje. Wówczas taki film przekazywany jest młodym razem z wywołanymi zdjęciami oraz wersją zdjęć na płycie, ostatnio staje się coraz popularniejsze przekazywanie zdjęć jako plików w chmurze. 

Przeczytaj również:  Czy można przyjmować zlecenia copywriterskie, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Jak wygląda kwestia praw do zdjęć ślubnych?

Co do zasady, zdjęcia wykonywane przez fotografa są utworem w świetle prawa autorskiego i wszelkie roszczenia pod ich kątem podlegają ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z powyższym, zdjęcia wykonane przez fotografa na weselu są jego własnością i tylko on ma prawo do rozpowszechniania ich na jakiejkolwiek płaszczyźnie, czy to jako element swojego portfolio czy właśnie jako sprzedanie takich zdjęć parze młodej na płycie. Jeśli para młoda nie zadba o nabycie praw majątkowych do fotografii, nie może w żaden sposób ich rozpowszechniać, np. umieszczać na Facebooku. Para młoda może jednak korzystać z prawa dozwolonego użytku, pomimo braku nabycia praw majątkowych do zdjęć, co za tym idzie, para młoda po otrzymaniu zdjęć może posiadać je na użytek własny lub rozdać jedynie najbliższej rodzinie czy znajomym. Również fotograf nie ma pełnego prawa do rozporządzania zdjęciami pary młodej, ponieważ aby móc gdziekolwiek udostępnić takie zdjęcia, fotograf musi mieć od pary młodej zgodę na rozpowszechnianie wizerunku. Należy o tym pamiętać, formułując umowę z fotografem i zadbać o to, aby zapewnić sobie możliwość ewentualnego publikowania swoich własnych zdjęć.

Ślub jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej pary, jest zwieńczeniem ich uczucia. Pamiątka z takiej uroczystości jest bardzo ważna a zdjęcia oddadzą w najlepszy sposób emocje związane ze ślubem i uwiecznią wygląd całego wyjątkowego dla nas dnia.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *