Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Pozwolenie na budowę domu dla wielu osób jest jednym ważnym momentem w tej długotrwałej i kosztownej inwestycji. Warto więc dowiedzieć się, jak uzyskać i ile kosztuje pozwolenie na budowę domu. Postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje pozwolenie na budowę domu, musimy uprzedzić, że może wiązać się to z wieloma istotnymi kosztami. Musimy je ponieść jedynie w celu uzyskania samego pozwolenia.  Dokument, który potwierdza zgodę na budowę, jest bezpłatny i wydaje go starosta powiatowy. Gdy skompletujemy całą dokumentację i złożymy stosowny wniosek, starosta ma 65 dni, by wydać decyzję, która dotyczy budowy domu wskazanej przez nas działce. Jednak zebranie wszystkich załączników i dokumentów stanowiących kompletny wniosek jest żmudną i wymagającą nakładów finansowych sprawą..

  • Koszty projektu budowlanego – zależnie, czy jest on gotowy, czy indywidualny to koszt od 2 000 do 9 000 zł.
  • Mapa celów projektowych — to dokument, którego cena zaczyna się od 600 zł, ale zależnie od szczegółów może wynieść nawet 2500 zł
  • Ekspertyza co do stanu obecnego po przebudowie już istniejącego na posesji budynku – koszt zaczynający się od 1 500 zł.
  • Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego – cena od 80 do 300 zł.
  • Wydanie warunków zabudowy – od 120 zł.
  • Wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu jest opłatą skarbową, która wynosi ok. 90 zł.
  • Mapa ewidencyjna — od 10 do 80 zł
  • Mapa zasadnicza od 20 do 180 zł.
  • Mogą też oczywiście pojawić się koszty dodatkowe
Przeczytaj również:  Jakie mamy rodzaje praw autorskich i czym się od siebie różnią?

Jak widać, koszt uzyskania pozwolenia na budowę jest jednym ze znaczących elementów wszystkich kosztów, które związane są z budową domu. Z tego powodu warto udać się po opinię do zaufanego architekta. Będzie mógł on precyzyjnie wytłumaczyć nam, jakie dokumenty są niezbędne oraz ile kosztuje pozwolenie na budowę domu w naszym przypadku. 

Formalności niezbędne przed otrzymaniem pozwolenia na budowę

W celu otrzymania pozwolenia na budowę domu, konieczne będzie przedłożenie projektu budowlanego wraz z mapą celów projektowych. Zależnie od tego, czy nasz projekt budowlany został opracowany indywidualnie, czy też jest gotowy, może kosztować od 2 do nawet 9 000 złotych.

Mapa do celów projektowych również jest kosztem nawet do kilku tysięcy złotych (najczęściej ok. 1000 zł). Jednak jej cena może być wyższa lub niższa zależnie od szczegółowości mapy. Papy ewidencyjne, zaświadczenia o warunkach zabudowy oraz wypis planu zagospodarowania przestrzennego to kolejne koszty, które szczegółowo wymieniliśmy w powyższym akapicie. Pamiętajmy, że ceny mogą się różnić i często uzależnione są od wielu czynników.

Możemy łatwo zauważyć, że kosztów jest bardzo dużo niezależnie czy są to domy murowane czy domy z bali. Ostateczna kwota jest uzależniona od specyfiki naszego budynku, ale też ewentualnych komplikacji, które zawsze mogą wystąpić i należy się z nimi liczyć. Najczęściej inwestorzy płacą od 6 do 15 tysięcy złotych. Zdarza się też, że wniosek o pozwolenie na budowę domu może być odrzucony ze powodu niekompletnej dokumentacji. Właśnie z tego powodu polecamy zasięgnąć opinii profesjonalnego i doświadczonego architekta. Z pewnością wesprze on nas w całym procesie ubiegania się o uzyskanie pozwolenia.

Czy pozwolenie na budowę jest wystawiane na określony termin?

W poprzednim akapicie przedstawiliśmy ile kosztuje pozwolenie na budowę domu. Często jednak pojawia się też pytanie, czy taki dokument wystawiany jest na określony czas. Warto wiedzieć, że po akceptacji wniosku i otrzymaniu pozwolenia na budowę prace budowlane powinny zacząć się w terminie 3 lat od dnia, kiedy otrzymaliśmy decyzję. Okres ten jest graniczny, ponieważ w przypadku przerwy w budowie wynoszącej więcej niż 3 lata dokument traci swoją ważność. Tak samo w przypadku opóźnień w rozpoczęciu prac. Warto więc dobrze zaplanować nasze prace i nie dopuścić do ewentualnych opóźnień, by nie było konieczności ubiegania się ponownie.

Przeczytaj również:  Ulga prorodzinna — najważniejsze informacje
marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *