Jakie przywileje posiadają posiadacze samochodów elektrycznych?

Właściciele samochodów elektrycznych posiadają szereg udogodnień. Mają one na celu przekonanie kierowców od kupowania samochodów napędzanych elektrycznością. Zobacz, jakie przywileje mają właściciele samochodów elektrycznych!

Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność. Wciąż jest to jednak dosyć droga inwestycja, dlatego wielu kierowców wciąż się wzbrania przed zmianą auta na elektryka. Właśnie dlatego cały czas wprowadzane są nowe przywileje dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Samochodem elektrycznym pojedziesz buspasem

Dawniej buspasy były zarezerwowane tylko dla autobusów, taksówek oraz motocykli. Teraz mogą poruszać się po nich także auta elektryczne. Jadąc samochodem z zielonymi tablicami rejestracyjnymi po buspasie, nie zostaniesz zatrzymany przez policję i ukarany mandatem. Jeżeli masz białe tablice, to szansa na zatrzymanie przez policję wzrasta, ale po zatrzymaniu mandatu także nie dostaniesz. Buspasy to bardzo duże ułatwienie poruszania się po dużych miastach. Ominięcie korka w godzinach szczytu to bardzo duże ułatwienie i komfort. Jeżeli chcesz jeździć buspasem, to kup samochód elektryczny!

Pamiętaj, by przed zakupem samochodu sprawdzić, co oferują ubezpieczyciele. Warto wybrać najlepszego ubezpieczyciela, by dostać dobre warunki. Jeżeli wciąż szukasz, to zdecyduj się na  ubezpieczenie OC AC na Beesafe! Znajdziesz tam najkorzystniejsze ubezpieczenie krótkoterminowe!

W wielu miastach samochodem elektrycznym zaparkujesz za darmo

Coraz więcej miast decyduje się dać właścicielom samochodów elektrycznych możliwość darmowego parkowania. Samochód elektryczny w dużym mieście pozwoli znacznie ograniczyć koszty związane z parkowaniem. Liczba miejsc płatnego parkowania zwiększa się z roku na rok. Za brak opłaty za parkowanie grożą wysokie mandaty. Warto sprawdzić, czy w twoim mieście można parkować elektryka za darmo. Uważaj, bo czasami konieczne będzie wpisanie numeru rejestracyjnego do specjalnego systemu.  Należy też zwrócić uwagę na to, że w przyszłości mogą wzrosnąć opłaty za parkowanie dla samochodów spalinowych, ten trend jest już widoczny w wielu miastach na świecie.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje wizyta w kancelarii od prawa autorskiego?

Samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy

Koszt zakupu samochodu elektrycznego może się wydawać bardzo wysoki. Takie pojazdy są jednak zwolnione z akcyzy. Oznacza to, że ich cena w salonie będzie trochę niższa. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które chcą sprowadzić elektryka z zagranicy. Koszt samochodu elektrycznego będzie wtedy zbliżony do ceny auta spalinowego.

Autem elektrycznym wjedziesz do stref czystego transportu

Ustawa o elektromobilności wprowadza możliwość utworzenia w miastach stref czystego transportu. W praktyce oznacza to, że mogą pojawić się w centrach miast miejsca, do których nie będą mogły wjechać pojazdy spalinowe. Poruszać się tam będą mogły jednak auta elektryczne. Może to być znacznie udogodnienie dla właścicieli elektryków.

Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego

Kolejną zaletą dla osób zainteresowanych kupnem samochodu elektrycznego są wszelkiego rodzaju dopłaty. Powstaje coraz więcej programów, które umożliwiają zakup elektryka w mniejszej cenie. Dotacje otrzymuje się zwykle zaraz po zakupie samochodu. Mogą one mieć bardzo duży wpływ na decyzję o zakupie auta elektrycznego. Kwestie ekonomiczne mieć decydujące znaczenie podczas zakupu samochodu elektrycznego. 

Wyższy limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych

Właściciele firm, którzy zdecydują się na zakup samochodu elektrycznego do przedsiębiorstwa, mają wyższy limit amortyzacji. W wielu przypadkach mogą oni zamortyzować pojazdy w całości. Jest to bardzo duża zaleta, dlatego przedsiębiorcy powinni przemyśleć zakup elektryka do swojej firmy. 

Właściciele samochodów elektrycznych mają wiele przywilejów, które mogą znacząco wpłynąć na komfort poruszania się po mieście. Dzięki dopłatom można nabyć samochód znacznie taniej, dlatego warto przemyśleć taki zakup!

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *