Odszkodowanie za wybity ząb jedynka- jak się ubiegać i komu przysługuje?

Nie da się ukryć, że każdemu z nas, kto jest ubezpieczony, przysługuje odpowiednie odszkodowanie w związku z uszczerbkiem na zdrowiu. Zwykle zgłaszamy się do ubezpieczyciela na oględziny i odebranie należności. Jednak jak ubiegać się o odszkodowanie za wybity ząb jedyna i komu ono przysługuje?

Wybity ząb a odszkodowanie

Nieszczęśliwe wypadki w pracy czy na uczelni mogą zdarzyć się każdemu z nas. Co więcej, często zmagamy się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi i schorzeniami, które doprowadzają do różnorodnych komplikacji. Niemniej jednak wybity ząb jest w świetle prawa stanowi uszczerbek na zdrowiu. Oczywistym więc wydaje się fakt, że odszkodowanie za wybity ząb jedynka wydaje się standardem. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na tabelę, która okresowo wydawana jest przez ZUS. Traktuje ona o uszczerbkach na zdrowiu i miejscami może być ona niezwykle zaskakująca. Szczególnie jeśli chcemy doszukać się w niej informacji o tym, jaki procent uszczerbku na zdrowiu stanowi wybity ząb. Okazuje się, że ZUS jako nasz główny ubezpieczyciel nie zawsz będzie chciał nam ułatwić drogę do dochodzenia swoich roszczeń, a kwoty, które będą nam przyznane, mogą okazać się mocno rozczarowujące.

Komu przysługuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w postaci wybitej jedynki?

Zanim jednak zaczniemy dochodzić swoich roszczeń u ubezpieczyciela, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, komu przysługuje ubezpieczenie za uszczerbek na zdrowiu w postaci wybitej jedynki. Otóż oczywistym jest fakt, że prawo do odszkodowania za wybity ząb jedynka przysługuje w pierwszej kolejności ubezpieczonym pracownikom. Jednak ważne jest to, że nie muszą oni pracować w oparciu o umowę o pracę. Warto pamiętać, że podstawą do wypłaty odszkodowania, które ma zostać przeznaczone na leczenie dentystyczne, przysługuje również pracownikom, którzy zatrudnieni są na umowę zlecenie. Niemniej jednak warto pamiętać, że zdarzenie musi mieć charakter nagły, a co ważniejsze muszą wziąć w nim udział siły zewnętrzne. Uszczerbek na zdrowiu musi być również długotrwały, więc wybity ząb jedynka idealnie ten warunek spełnia.

Przeczytaj również:  Skutki postępowania restrukturyzacyjnego

Utrata zęba jedynki a leczenie

Wiemy już, że odszkodowanie za wybity ząb jedynka jest jak najbardziej możliwe do uzyskania. Niemniej jednak warto także zwrócić uwagę na to, że odszkodowanie jest wypłacane głównie celem leczenia dentystycznego poprzez zakres usług z portalu Dentinfo. W praktyce oznacza to, że pacjent z wybitym zębem powinien przeznaczyć środki na profesjonalny gabinet dentystyczny, który oceni stopień zniszczenia struktur w dziąśle, a także zaoferuje odpowiedni sposób leczenia. Takie wizyty zwykle nie należą do najtańszych, a odszkodowanie za wybity ząb jedynka może być dla nas kwotą mocno rozczarowującą. Konieczne bowiem okaże się wszczepienie implantu zęba. Wobec tego jeśli wiemy, że nasza praca jest dość ryzykowna, wówczas warto również postarać się o prywatną polisę ubezpieczeniową, która z kolei zobowiązana jest do tego, by pokryć wszystkie koszty leczenia dentystycznego.

Utrata zęba jedynki- jakiego odszkodowania można się spodziewać?

Wspomniane już zostało, że kwoty jakie możemy uzyskać z ZUS-u w ramach odszkodowania zw wybity ząb jedynka, mogą nasz mocno rozczarować. Okazuje się, że utraty zęba obejmują wiele, zróżnicowanych przypadków. Wówczas można powiedzieć, że za częściową utratę zęba, a dokładnie korony, bez uszkodzenia miazgi nalicza się zaledwie 1 lub 0,5 procent uszczerbku na zdrowiu. Z kolei jeśli miazga uległa uszkodzeniu, wówczas orzekany jest od 1 do 1,5 procent uszczerbku na zdrowiu. W momencie jednak kiedy uszkodzona została cała korona zęba i jest ona utracona, jednak zachowany jest korzeń, wówczas nalicza się od 1,5 do 2 procent. W przypadku utraty całej jedynki, zostanie naliczone około 3 procent uszczerbku na zdrowiu. W świetle ZUS jednak wybity ząb nie jest najpoważniejszym uszczerbkiem na zdrowiu, jednak dla poszkodowanego to przede wszystkim znaczny dyskomfort. Mimo wszystko jednak może się wydawać, że ZUS ma tendencję do zaniżania odszkodowania za wybity ząb jedynka.

Przeczytaj również:  Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty z dziedziny prawa karnego?
marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *