Nowe przepisy rowerowe 2022 – kodeks drogowy dla rowerzystów

Jakie są nowe przepisy rowerowe 2022? Kodeks drogowy dla rowerzystów uległ pewnym zmianom w porównaniu do poprzednich lat. Szczególnie kwestia wysokości mandatów wygląda inaczej. Zobacz, co zmieniło się w przepisach!

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zmiany dotyczą kierowców samochodów, ale również rowerzystów. Sprawdź nowe przepisy rowerowe 2022. Kodeks drogowy dla rowerzystów to przepisy, które każdy miłośnik jazdy na jednośladzie powinien obowiązkowo znać. Zanim przetestujesz różne siodełka rowerowe, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Dzięki niemu unikniesz bardzo kosztownych mandatów!

Nowe przepisy rowerowe 2022 

W 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące uprawnień niezbędnych do jeżdżenia rowerem. Osoba nastoletnia, która zostanie skontrolowana przez policjantów, a nie ma karty rowerowej, może dostać grzywnę wynoszącą nawet 1500 złotych. Karę będzie musiał zapłacić opiekun osoby małoletniej. Zapis ten odnosi się do dzieci starszych dziesięcioletnie. Osoby poniżej tej granicy wiekowej mogą poruszać się po drodze tylko w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. Nowe przepisy rowerowe 2022 – kodeks drogowy dla rowerzystów może zmusić rodzica do poniesienia bardzo wysokich kosztów, dlatego warto, aby dziecko miało specjalne uprawnienia.

Jakich uprawnień potrzeba do poruszania się rowerem?

Aby poruszać się rowerem po drodze publicznej bez specjalnych uprawnień trzeba mieć ukończone 18 lat. Osoby poniżej tej granicy wiekowej potrzebują uprawnień do kierowania rowerem. Jeżeli dziecko nie ma skończonych 16 lat, konieczne będzie zdobycie karty rowerowej. W przypadku osób, które ukończyły 16 lat, dokumentem uprawniającym do kierowania rowerem może być prawo jazdy kategorii B1.

Przeczytaj również:  Czas trwania autorskich praw majątkowych

Jak wygląda kurs na kartę rowerową?

Kurs na kartę rowerową odbywa się najczęściej na szkolnych boiskach w czerwcu, czyli pod koniec roku szkolnego. Przed przystąpieniem do części praktycznej dziecko będzie musiało zdać sprawdzian z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, czyli tak zwany BDR, który składa się z 25 pytań. Egzamin praktyczny sprawdza umiejętności kierowania rowerem. Jest to przejazd po torze przeszkód.

W co musi być wyposażony rower?

Jak wyglądają nowe przepisy rowerowe 2022? Kodeks drogowy dla rowerzystów określa, w co musi być wyposażony rower poruszający się po drodze publicznej. Sprawny jednoślad musi mieć:

 • przynajmniej jedno światło przednie białe lub żółte, które świeci migającym światłem;
 • jedno światło odblaskowe w kolorze czerwonym;
 • jedno światło czerwone tylne, które świeci światłem ciągłym lub migającym;
 • minimum jeden sprawny hamulec;
 • dzwonek lub sygnał dźwiękowy, jednak nie może on wydawać przeraźliwego dźwięku;
 • kierunkowskazy, jeżeli konstrukcja roweru nie umożliwia sygnalizacji skrętu przy pomocy ręki.

Ponadto sam rowerzysta powinien być dla bezpieczeństwa wyposażony w kamizelkę odblaskową.

Nieodpowiednie przewożenie dziecka na rowerze

Przepisy mówią o mandatach grożących za nieodpowiednie przewożenie dziecka na rowerze. Dziecko w wieku do lat 7 ma być przewożone na dodatkowym siodełku, które zapewni mu bezpieczną jazdę. Jeżeli nie zostanie to spełnione, to na kierującego rowerem może zostać nałożony mandat w kwocie 50 złotych.

Jazda rowerem po chodniku

Oto kilka ważnych informacji.

 1. Rowerzysta musi poruszać się po drodze rowerowej lub ścieżce dla pieszych i rowerzystów. 
 2. Jeżeli nie jest ona dostępna, może skorzystać z jezdni. 
 3. Rowerzysta może jechać po chodniku dla pieszych w sytuacji, gdy jego towarzyszem jest dziecko, które nie ukończyło 10 lat. 
 4. Jazda po chodniku jest możliwa także w sytuacji, gdy rowerzysta znajduje się na drodze, po której można poruszać się z prędkością do 50 kilometrów na godzinę, a nie jest wydzielona ścieżka rowerowa lub ścieżka dla rowerzystów i pieszych. Chodnik musi mieć wtedy jednak szerokość przynajmniej dwóch metrów. 
 5. Po chodniku można jeździć także w przypadku panowania złych warunków atmosferycznych.
Przeczytaj również:  Biznes online - nowa era przedsiębiorczości

Wiesz już, jakie są najważniejsze nowe przepisy rowerowe 2022. Kodeks drogowy dla rowerzystów powinna znać każda osoba poruszająca się tym jednośladem. Pamiętaj o jego przestrzeganiu, bo w innym razie jazda rowerem może skończyć się bardzo kosztownym mandatem.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *