Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – jak rozliczać? Podstawowe informacje

Myśl o tym, że trzeba regularnie rozliczać podatki dochodowe, budzi niechęć u wielu z nas. Jeśli chcesz tego uniknąć, warto skorzystać z programu komputerowego (np. e-pity). Dlaczego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj tekst.

Zdecydowana większość osób pełnoletnich mieszkających w Polsce opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych PIT. Do tej grupy zalicza się m.in. etatowców, rencistów, zleceniobiorców, a także niektórych przedsiębiorców. Przez lata rozliczanie się z osiąganych dochodów było zadaniem żmudnym i czasochłonnym. Na szczęście w ostatnich latach sytuacja w tym zakresie zaczęła się mocno zmieniać, a komputerowy program PIT znacznie to ułatwia.

Podatki dochodowe – dlaczego ich rozliczanie jest skomplikowane?

PIT to zobowiązanie wobec państwa, którego naliczanie reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą opodatkowania jest w tym w przypadku dochód rozumiany jako różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. 

Niestety, prawidłowe ustalenie wysokości zobowiązań wobec państwa z tytułu PIT nie jest prostym zadaniem. Na poziom podatku wpływają m.in. następujące czynniki:

  • kwota wolna, która w 2022 roku wynosi 30 000 zł,
  • koszty uzyskania przychodu – ich wysokość jest uzależniona np. od tego, czy pracownik dojeżdża do pracy z innej miejscowości,
  • ulgi pomniejszające wysokość zobowiązania; w zależności od sytuacji może być to np. ulga prorodzinna czy internetowa,
  • poziom składek z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz składki zdrowotnej.

Dodatkowo rozliczenia mogą stać się bardziej skomplikowane, np. wówczas, gdy otrzymujemy dochody z kilku różnych źródeł.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że w ostatnich latach wprowadzono wiele regulacji podatkowych w ramach pakietu Polski Ład, z których dodatkowo część (w tym np. rozwiązanie określane jako ulga dla klasy średniej) została po kilku miesiącach wycofana.

Przeczytaj również:  Poradnik jak wykupić prawa autorskie do danego utworu

Program PIT online: e-pity. Czy to dobry pomysł?

Internetowy program PIT to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Istnieje co najmniej kilka powodów.

Przede wszystkim niezaprzeczalnym atutem jest wygoda. Czasy, w których trzeba było ustawiać się w długiej kolejce w urzędzie skarbowym, by móc złożyć deklarację, powoli odchodzą już do przeszłości. Zamiast tego można włączyć komputer, zalogować się do aplikacji (może być to np. system e-pity), a następnie wprowadzić dane.

To także mniejsze ryzyko popełnienia błędów. W wielu przypadkach rozliczanie podatku tym sposobem sprowadza się do wprowadzenia danych np. z formularzy otrzymanych od pracodawcy/zleceniodawcy. Program PIT automatycznie obliczy wysokość zobowiązania podatkowego, uwzględniając przy tym opłacone składki, ulgi czy zwolnienia. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale także większa szansa, że nie dojdzie do błędnych wyliczeń, a o pomyłki dość łatwo podczas mozolnego wypełniania danych i obliczeniach wykonanych na kartce.

E-pity – jakie formularze można rozliczyć z pomocą tego programu?

Dzięki pracy z programem e-pity (Twój e-PIT) można w krótkim czasie sporządzić m.in. następujące rodzaje formularzy podatkowych:

  • PIT 37 – jest to deklaracja składana przez osoby otrzymujące dochody z tytułu stosunku pracy czy umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło). Oprócz tego jest ona niezbędna dla takich grup jak stypendyści czy renciści. Formularz PIT-37 dotyczy kilkunastu milionów podatników w całej Polsce.
  • PIT 36 – deklaracja wymagana w sytuacji, gdy dochody są osiągane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną (PIT nie stosuje się np. w przypadku prowadzenia spółki z o.o.). PIT-36 jest niezbędny, gdy rozliczenia oparte są na skali podatkowej, tzn. dwóch stawkach wynoszących 12% dla dochodów do 120 000 zł oraz 32% od nadwyżki.
  • PIT 36l – formularz ten dotyczy przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy, czyli jedną stawkę PIT na poziomie 19% niezależnie od wysokości dochodów.
Przeczytaj również:  Czy można przyjmować zlecenia copywriterskie, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Warto przy tym dodać, że możliwe jest zarówno sporządzenie nowej deklaracji, jak i korekta wcześniej wysłanego dokumentu.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *