Umowa pożyczki prywatnej – jak powinna wyglądać? Na co zwrócić uwagę?
Umowa pożyczki prywatnej zazwyczaj pojawia się zawsze wtedy, kiedy dochodzi do zdobycia kwoty na dowolny cel. Dokument ten podpisuje się w celu uregulowania kwestii pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Jak wygląda umowa pożyczki prywatnej? Sprawdźmy!
Umowa pożyczki prywatnej świetnie sprawdza się w przypadku pożyczek pomiędzy członkami rodziny lub przyjaciółmi. Zawsze warto uregulować kwestie prawne w takich sytuacjach. Pamiętaj, że firmy pożyczkowe również wymagają podpisania takiego dokumentu. Zarówno dla ciebie, jak i pożyczkodawcy stanowi on zabezpieczenie. Umowa pożyczki prywatnej ułatwi ci wyjaśnienie kwestii spornych między stronami, jeśli takowe wystąpią.
Umowa pożyczki prywatnej – kwestie prawne
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym umowa pożyczki prywatnej to zobowiązanie, które przenosi na własność pożyczkobiorcy określoną wysokość środków pieniężnych. Pamiętaj też, że w tym przypadku korzystający z finansowania jest zobowiązany do zwrócenia środków na określonych w umowie warunkach.
Krótko mówiąc, zawarcie umowy pożyczki prywatnej pozwala na przeznaczenie środków na dowolny cel. Warunkiem jest jednak uznanie warunków umownych przez obie strony transakcji. Kwestia spłaty zobowiązania może mieć formę miesięcznych rat lub jednej, całkowitej spłaty w wybranym terminie.
Pożyczka prywatna – od kogo można wziąć pieniądze?
Środki w ramach umowy pożyczki prywatnej pozyskasz zarówno od członka rodziny, przyjaciół, jak i firm prywatnych zajmujących się tego typu działalnością. Prywatny pożyczkodawca zawsze wymaga podpisania stosownej umowy, która jest zabezpieczeniem transakcji dla obu stron. Jedną z firm działających w tym obszarze jest plmfund.pl. Jest to nowoczesna instytucja pożyczkowa, która udostępnia szybkie i pewne rozwiązania kapitałowe przedsiębiorcom.
PLM Fund to zespół specjalistów z doświadczeniem w branży finansowej. Elastyczność działania i przejrzyste warunki to główne cechy tego przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz gotówki na rozwój, inwestycje czy inny cel, to zastanów się, czy umowa pożyczki prywatnej nie jest najlepszym dostępnym rozwiązaniem!
Co ciekawe, finansowanie prywatne do kwoty 1000 złotych jest możliwe w ramach umowy ustnej. Pisemny dokument jest jednak bezpieczniejszą formą pożyczki. Chcesz ochronić swoje interesy lub mieć pewność, że nie narazisz się na ukryte koszty? Poproś o sporządzenie umowy pożyczki prywatnej i dokładnie ją przeanalizuj.
Pożyczki prywatne a podatek od czynności cywilnoprawnych
Umowa pożyczki prywatnej najczęściej wiąże się z opłaceniem odsetek umownych. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli unikniesz odsetek (pożyczka od rodziny), to jednak koszty wciąż mogą się pojawić. Dlaczego? Zawarcie umowy prywatnej pożyczki jest czynnością cywilnoprawną. Według Kodeksu Cywilnego zobowiązany(a) będziesz do opłacenia podatku w wysokości 2% pożyczonej kwoty. Kiedy decydujesz się zdobyć dodatkowe środki od rodziny, będziesz zwolniony(a) z tego obowiązku podatkowego. Koniecznie jednak złóż zawiadomienie o pozyskaniu pieniędzy z pożyczki prywatnej do urzędu skarbowego na deklaracji PCC.
Jakie dane zawiera umowa pożyczki prywatnej?
Podstawowa umowa pożyczki prywatnej przyjmuje stałą formę. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na pozyskanie środków od rodziny, czy od firm pożyczkowych, jak np. PLM Fund. Umowa cywilnoprawna zawsze zawiera:
- datę i miejsce zawarcia umowy;
- dane stron pożyczki;
- kwotę i walutę pożyczki;
- warunki zwrotu i termin płatności;
- metoda zabezpieczenia finansowania;
- konsekwencje wynikające z opóźnień w spłacie;
- warunki wypowiedzenia umowy;
- podpisy obu stron.
Pamiętaj też, że w umowie pożyczki powinien znaleźć się zapis na temat RRSO, stopy referencyjnej i ewentualnej prowizji za jej udzielenie. Jeśli nie masz zdolności kredytowej, by ubiegać się o finansowanie w banku, koniecznie zainteresuj się ofertą firmy PLM Fund. Taka forma pożyczki prywatnej może uratować twoje przedsiębiorstwo i pozwoli ci na rozwinięcie skrzydeł. Kwoty udzielanych pożyczek w tym przypadku sięgają nawet kilka milionów złotych. Istotna jest jednak wartość ewentualnego zabezpieczenia pożyczki.
Podpisz umowę z prywatną firmą pożyczkową jeśli potrzebujesz w krótkim czasie pozyskać dodatkowe środki na finansowanie dowolnego celu lub działalności gospodarczej. Sprawdź ofertę PLM Fund i przekonaj się, że warto. Cenisz sobie minimum formalności? Umowa pożyczki prywatnej to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców.