Kiedy w świetle prawa można ubiegać się o zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie daje pracownikowi możliwość zregenerowania się podczas choroby. Nie może być ono jednak wydawane bezpodstawnie. Wymaga dokładnej konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, kiedy możesz je uzyskać.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma obowiązki, jednak może korzystać również z wielu udogodnień. Jednym z nich jest właśnie zwolnienie lekarskie. Sposób jego wydawania opiera się na odpowiednich zasadach. Nie zawsze można go dostać. W naszym artykule poznasz szczegóły związane z tym zaświadczeniem. 

Zwolnienie lekarskie – co to za dokument?

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie wydawane na podstawie badania u lekarza specjalisty. Określa ono, że nie jesteś w stanie wykonywać czasowo swoich obowiązków w pracy. To jednak niejedyna możliwość, kiedy możesz je otrzymać. Jeśli zachoruje członek twojej rodziny, który wymaga opieki, wtedy także istnieje szansa, aby go dostać. Musisz jednak spełnić określone warunki:

  • w gospodarstwie domowym nie może przebywać inna osoba, która mogłaby świadczyć należytą opiekę (z wyjątkiem dzieci do lat 2);
  • twój małżonek nie może równocześnie z tobą wziąć L4 na członka rodziny.

W jakich sytuacjach możesz otrzymać L4?

L4 na stres czy z powodu wypadku? Wiele osób zastanawia się, kiedy należy się zwolnienie lekarskie. Tak naprawdę decyduje o tym lekarz. Oczywiście w sytuacji np. komunikacyjnego wypadku z licznymi uszczerbkami na zdrowiu, sprawa jest jasna. Sam stres nie jest powodem do L4, jednak depresja (skutek przewlekłego stresu), już tak. Kolejną kwestią są np. choroby przypadające na czas ciąży. Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy może wystawić lekarz każdej specjalizacji. 

Przeczytaj również:  Umowa o dzieło- podatki do rozliczenia

Jak wygląda L4 w 2022 roku?

Obecnie L4 przyjmuje formę tylko elektroniczną. Zdarza się, że na specjalną prośbę pacjenta można je wydrukować. Lekarz może (ale nie musi) umieścić na nim specjalne kody, które ogólnie określają rodzaj schorzenia. Nie ma w nim jednak żadnych osobistych szczegółów, które mógłby zobaczyć twój pracodawca. Na zwolnieniu lekarskim musi być podpis specjalisty, a także data wystawienia i czas trwania. Co ciekawe, elektroniczne L4 obowiązuje dopiero od niedawna. Twoja mama czy babcia zapewne pamiętają specjalne druki, które należało dostarczyć do miejsca pracy w przeciągu 7 dni. Obecnie taka forma nie funkcjonuje, a księgowość widzi zwolnienie od razu w systemie elektronicznym. 

Czy lekarz może odmówić wystawienia L4?

Każdy lekarz ma prawo do odmowy wystawienia zwolnienia lekarskiego i są ku temu odpowiednie przepisy. Popularne hasło reklamowe „L4 online – tanio” nie oznacza, że dostaniesz je jako osoba całkowicie zdrowa. Nie ma możliwości wykorzystania L4 bez żadnej podstawy. Specjalista musi przeprowadzić dokładne badanie tobie lub choremu członkowi twojej rodziny. To on również określa ilość dni, jaką potrzebujesz na ewentualną rekonwalescencję. Czas ten zawsze może zostać wydłużony na kolejnej wizycie kontrolnej.

Krótkoterminowe zwolnienie lekarskie

Pod względem prawnym nie ma przeciwwskazań do wystawienia zwolnienia lekarskiego nawet na 1 dzień. Jednak tak jak w każdym innym przypadku – muszą być ku temu powody. Taki rodzaj L4 bardzo często uzyskują osoby np. tuż po bolesnej ekstrakcji zęba.

Nadużycie L4 – co za to grozi?

Otrzymując od lekarza L4, musisz stosować się do odpowiednich zaleceń. Zwolnienie może być całkowicie leżące z kodem nr 1 i oznacza, że najbliższe tygodnie spędzisz w łóżku. Innym rodzajem jest zalecenie z numerem 2, które dopuszcza przemieszczanie się np. do apteki. Działanie wbrew zaleceniom obecnym w zaświadczeniu wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jednym z nich jest zabranie możliwości pobierania zasiłku za czas choroby. Zastanów się więc, czy warto.

Przeczytaj również:  Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty z dziedziny prawa karnego?

Warto znać zasady, na jakich wystawiane jest zwolnienie lekarskie. Wiedza ta może zapobiec ewentualnym wątpliwościom i kłopotom w przyszłości.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *