Prawa autorskie w Internecie – co warto wiedzieć?

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu. To bezkresna przestrzeń pełna informacji, muzyki, filmów. Sieć jest miejscem, w którym szukasz wiedzy i rozrywki, ale także pracujesz. Czy masz świadomość tego, czym są prawa autorskie w Internecie?

Internet stał się niezastąpionym narzędziem, dzięki któremu pozostajemy na bieżąco z najważniejszymi informacjami. Jego rola wzrosła w trudnych czasach pandemii, kiedy stało się oczywiste, że zdalna nauka i praca pomagają w miarę normalnie funkcjonować. Tym bardziej warto wiedzieć, jak korzystać z niego prawidłowo i bezpiecznie!

Internet w codziennym życiu

Internet to nie tylko pozytywne aspekty, ale także potencjalne zagrożenia, dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi najmłodszym na bezpieczne korzystanie z sieci. Pewne niebezpieczeństwo niesie ze sobą również spędzanie zbyt wielu godzin przed monitorem. Pracując przed ekranem, musisz zadbać o oczy, kręgosłup, a nawet cerę!

Eksperci zalecają krótkie przerwy na ćwiczenia, odrywanie wzroku od monitora i patrzenie w dal. Kosmetolodzy zdradzają natomiast sposoby na redukowanie cieni pod oczami i przywracanie blasku skórze. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, sięgnij po preparat zawierający retinol. Przyda ci się również serum z witaminą C

Po co ci Internet?

Czy Internet jest ci w ogóle potrzebny? Czy da się zrezygnować z jego dobrodziejstw, skoro korzystanie z niego wiąże się również z różnymi niebezpieczeństwami? W sieci znajdziesz interesujące teksty, fragmenty, a nawet całe dzieła literackie, przepisy prawa, ustawy oraz wiele cennych informacji.

Tak naprawdę niemal żadne pytanie nie pozostaje w sieci bez odpowiedzi. Jeśli szukasz dodatkowych wiadomości, chcesz uczyć się języków, sprawdzić konkretny adres, poszukać miejsca na wakacje lub przepisu na pyszne ciasto, wystarczy wpisać w przeglądarkę odpowiednie hasło. Chcesz wysłać wiadomość lub porozmawiać z dawno niewidzianym przyjacielem? Internet także przyjdzie ci z pomocą.

Przeczytaj również:  Naruszenie praw autorskich - co warto wiedzieć?

Prawa autorskie w Internecie

Korzystając z dobrodziejstw, Internetu musisz przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich są prawa autorskie. Osoby dzielące się swoimi przemyśleniami, tekstami czy utworami wszelkiego rodzaju chronione są przez prawo. Oznacza to, że nie zawsze możesz udostępniać, kopiować i wykorzystywać materiały znajdujące się w sieci.

Zanim użyjesz danego utworu, przekonaj się, jak jest chroniony, co możesz, a czego ci nie wolno z nim zrobić. Informacje znajdziesz w treści licencji. Czasem niezbędne jest skontaktowanie się z autorem. Licencje dzielą się na bezpłatne i płatne. W tych ostatnich opisany jest zakres, w jakim możesz wykorzystać dane dzieło. 

Licencje bezpłatne

Bezpłatne licencje mogą mieć różny zakres. Creative Commons BY (CC BY) pozwala na kopiowanie i modyfikowanie utworu, jednak konieczne jest wskazanie autora. Licencja określona jako Creative Commons Zero (CC0) oznacza z kolei, że możesz kopiować, zmieniać i rozpowszechniać materiał bez podawania nazwiska twórcy.

O czym warto pamiętać?

Za nieprzestrzeganie praw autorskich grożą ci sankcje zarówno finansowe, jak i kara pozbawienia wolności. Zasady korzystania z cudzych dzieł zostały zebrane w ustawie z 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Każdy autor korzysta z praw osobistych, czyli związanych z nazwiskiem, pseudonimem oraz praw majątkowych.

Te pierwsze nie wygasają, nie można się ich zrzec ani przekazać. Prawa majątkowe obowiązują jeszcze 70 lat po śmierci autora. Określają zasady przekazywania dzieł innym osobom, jak rozpowszechnianie utworu, obrót nim, powielanie itp. Jeśli korzystasz jedynie z cytatów, pamiętaj, by wyraźnie je zaznaczyć i wskazać autora.

Szanuj cudzą własność, czyli prawo autorskie w Internecie

Internet funkcjonuje dzięki ludziom, którzy dzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami i talentem, dlatego pamiętaj, by uszanować ich pracę. Zawsze upewnij się, czy i w jakim zakresie możesz skorzystać z danego zdjęcia albo utworu. Szukaj stron, na których umieszczone są np. fotografie, które możesz skopiować bezpłatnie.

Przeczytaj również:  Biznes online - nowa era przedsiębiorczości

Korzystaj z zasobów Internetu w sposób rozsądny, aby nie łamać przepisów i nie zostać posądzonym o przywłaszczenie. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z autorem. W ten sposób staniesz się odpowiedzialnym użytkownikiem, który szanuje pracę innych.

marcin

marcin

Specjalizuje się w prawach autorskich. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego. Miłośnik biegania oraz zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *